A758MU477M1CAAE010
DigiKey Part Number
399-A758MU477M1CAAE010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758MU477M1CAAE010
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A758MU477M1CAAE010 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
305 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C