A758BG106M1EAAE070
DigiKey Part Number
399-A758BG106M1EAAE070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758BG106M1EAAE070
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 70mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A758BG106M1EAAE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
37.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C