A750MV477M1VAAE018
DigiKey Part Number
399-A750MV477M1VAAE018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750MV477M1VAAE018
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750MV477M1VAAE018 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C