A750EK337M1AAAE016
DigiKey Part Number
399-A750EK337M1AAAE016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750EK337M1AAAE016
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750EK337M1AAAE016 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C