DM15ED820JO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM15ED820JO3RH-ND
Manufacturer Product Number
DM15ED820JO3RH
Description
82 pF 5% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
82 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
82 pF
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.440" L x 0.160" W (11.20mm x 4.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)