SPS-01T-187 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Image for SPS-01T-187 is not available
SPS-01T-187
DigiKey Part Number
455-1106-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPS-01T-187
Description
CONN QC RCPT 20-26AWG .187 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 20-26 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Length - Overall
0.677" (17.20mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
20-26 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Insulation Diameter
0.051" ~ 0.134" (1.30mm ~ 3.40mm)
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Base Product Number
Tab Length
0.252" (6.40mm)