Image for SFPS-41T-187-8 is not available
SFPS-41T-187-8
DigiKey Part Number
SFPS-41T-187-8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFPS-41T-187-8
Description
CONN QC RCPT 16-22AWG .187 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 16-22 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Tab Length
0.248" (6.30mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
16-22 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Insulation Diameter
0.067" ~ 0.134" (1.70mm ~ 3.40mm)
Tab Thickness
0.031" (0.79mm)