S14B-XADSS-N(LF)(SN)
S14B-XADSS-N(LF)(SN)
S14B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-2034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S14B-XADSS-N
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.098" (2.50mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.476" (12.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V