B16B-PH-K-S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
B16B-PH-K-S(LF)(SN)
B16B-PH-K-S(LF)(SN)
B16B-PH-K-S
DigiKey Part Number
455-1718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B16B-PH-K-S
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B16B-PH-K-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.333" (8.45mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
100V
Termination
Press-Fit, Solder
Mated Stacking Heights
8mm