B14B-XADSS-N(LF)(SN)
B14B-XADSS-N(LF)(SN)
B14B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-B14B-XADSS-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B14B-XADSS-N
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.398" (10.11mm)
Contact Shape
Circular
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
250V
Mated Stacking Heights
13.8mm