Image for 20R-JMCS-G-TF(NSA) is not available
20R-JMCS-G-TF(NSA)
DigiKey Part Number
20R-JMCS-G-TF(NSA)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20R-JMCS-G-TF(NSA)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Mated Stacking Heights
3mm ~ 10mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.091" (2.30mm)