QSCF500Q120F1GV001T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 50 382
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 5 861
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
12 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QSCF500Q120F1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCF500Q120F1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCF500Q120F1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCF500Q120F1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCF500Q120F1GV001T
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QSCF500Q120F1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)