VPDD202W102K1GV001E
DigiKey Part Number
709-VPDD202W102K1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-VPDD202W102K1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-VPDD202W102K1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPDD202W102K1GV001E
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
VPDD202W102K1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.125" L x 0.062" W (3.18mm x 1.57mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)