TDCF500G1R8B1GV001T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Walsin Technology Corporation
In Stock: 111 972
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
1.8 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
TDCF500G1R8B1GV001T
DigiKey Part Number
709-TDCF500G1R8B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDCF500G1R8B1GV001T
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)