EMDK500W404M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMDK500W404M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMDK500W404M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMDK500W404M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMDK500W404M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 0.4UF 20% 50V 1410
Detailed Description
0.4 µF Feed Through Capacitor 50V 1410 (3524 Metric)
EDA/CAD Models
EMDK500W404M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1410 (3524 Metric)
Size / Dimension
0.140" L x 0.098" W (3.56mm x 2.49mm)
Capacitance
0.4 µF
Height (Max)
0.070" (1.78mm)
Tolerance
±20%