ER17505J-T A
DigiKey Part Number
3027-ER17505J-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER17505J-T A
Description
BATTERY LITHIUM 3.6V A
Customer Reference
Detailed Description
A Lithium Thionyl Chloride 3.6 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Capacity
Series
Size / Dimension
0.69" Dia x 2.01" H (17.5mm x 51.0mm)
Packaging
Box
Termination Style
Solder Tab
Part Status
Active
Discharge Rate
130mA