DA-15S-ULR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Encitech Connectors AB
In Stock: 850
Datasheet
Parametric Equivalent
Encitech Connectors AB
In Stock: 801
Datasheet
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 0
MH Connectors
MH Connectors
Image for DA-15S-ULR is not available
DA-15S-ULR
DigiKey Part Number
670-DA-15S-ULR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA-15S-ULR
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20 AWG
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C