IXFP14N60P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 400
STMicroelectronics
In Stock: 626
In Stock: 740
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 600 V 14A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXFP14N60P
DigiKey Part Number
IXFP14N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFP14N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 7A, 10V