IXFA220N06T3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 205
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5 386
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 7 718
In Stock: 540
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 842
N-Channel 60 V 220A (Tc) 440W (Tc) Surface Mount TO-263
IXFA220N06T3
DigiKey Part Number
IXFA220N06T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFA220N06T3
Description
MOSFET N-CH 60V 220A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
136 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8500 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
440W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-263
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 100A, 10V