IXA20IF1200HB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 225
Datasheet
IGBT PT 1200 V 38 A 165 W Through Hole TO-247AD
IXA20IF1200HB
DigiKey Part Number
IXA20IF1200HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXA20IF1200HB
Description
IGBT PT 1200V 38A TO-247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
47 nC
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 15A, 56Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
350 ns
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
38 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
TO-247AD
Power - Max
165 W