NDD-15SBRTT-A174
DigiKey Part Number
1003-NDD-15SBRTT-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDD-15SBRTT-A174
Description
CONN D-TYPE RCPT 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Nano-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (0-80)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C