IMSA-13103S-10Y500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
IMSA-13103S-10Y500
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13103S-10Y500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13103S-10Y500
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Features
Retainer
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)