IMSA-11600S-30A-GFN4
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11600S-30A-GFN4TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11600S-30A-GFN4CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11600S-30A-GFN4
Description
CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm