IMSA-11501S-60B-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-60B-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-60B-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-60B-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
Detailed Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
60
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Black
Termination
Solder
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.30mm