IMSA-11501S-60A-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-60A-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-60A-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-60A-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
Detailed Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
60
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A