IMSA-11501S-45B-GFN1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMSA-11501S-45B-GFN1 |
Description | CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Height Above Board 0.134" (3.40mm) |
Manufacturer IRISO USA Inc. | Cable End Type Notched |
Series | Contact Material Copper Alloy |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 45 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Housing Color Black |
Termination Solder | Base Product Number |
FFC, FCB Thickness 0.30mm |