IMSA-11501S-30A-GFN1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMSA-11501S-30A-GFN1 |
Description | CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | FFC, FCB Thickness 0.30mm |
Manufacturer IRISO USA Inc. | Height Above Board 0.134" (3.40mm) |
Series | Cable End Type Notched |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Flat Flex Type FFC, FPC | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Features Solder Retention |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Voltage Rating 50V |
Number of Positions 30 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |