TVN3V3B1S-DFN1006-2LDG
DigiKey Part Number
3526-TVN3V3B1S-DFN1006-2LDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-TVN3V3B1S-DFN1006-2LDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-TVN3V3B1S-DFN1006-2LDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVN3V3B1S-DFN1006-2LDG
Description
TVS DIODE 3.3VWM 6.6VC DFN1006
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.6V (Typ) Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
6.6V (Typ)
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
4V