IPW60R017C7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW60R017C7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R017C7XKSA1
Description
HIGH POWER_NEW
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 109A (Tc) 446W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW60R017C7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.91mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9890 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 58.2A, 10V