IPAN60R210PFD7SXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPAN60R210PFD7SXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPAN60R210PFD7SXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 16A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 16A (Tc) 25W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPAN60R210PFD7SXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 240µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1015 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
210mOhm @ 4.9A, 10V