IPA65R380C6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 149
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 49
STMicroelectronics
In Stock: 763
In Stock: 603
In Stock: 74
N-Channel 650 V 10.6A (Tc) 31W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-111
IPA65R380C6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA65R380C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA65R380C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA65R380C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
710 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-111
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.2A, 10V