CY8C20434-12LQXI | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-CY8C20434-12LQXI-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CY8C20434-12LQXI |
Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | M8C PSOC™1 CY8C20xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CY8C20434-12LQXI Models |
Category | Number of I/O 28 |
Mfr | Program Memory Size |
Series | Program Memory Type FLASH |
Packaging Tray | RAM Size 512 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor M8C | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 12MHz | Supplier Device Package 32-QFN (5x5) |