BAS4005WH6327XTSA1
DigiKey Part Number
448-BAS4005WH6327XTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BAS4005WH6327XTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BAS4005WH6327XTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS4005WH6327XTSA1
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 120mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
Category
Reverse Recovery Time (trr)
100 ps
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA (DC)
Supplier Device Package
PG-SOT323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed