25HK-AB-120A250-D56-FR
DigiKey Part Number
2882-25HK-AB-120A250-D56-FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25HK-AB-120A250-D56-FR
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
86.94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.90" L x 2.05" W x 1.42" H (99.0mm x 52.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, FCC, GS, PSE, RCM, TUV
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
Power (Watts)
30 W