Image for ZX10C50C01 is not available
ZX10C50C01
DigiKey Part Number
480-ZX10C50C01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX10C50C01
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 0.1A 48V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Surface Mount
Category
Ingress Protection
IP40
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
30gf
Series
Release Force
5.000gf
Packaging
Box
Operating Position
0.413" (10.5mm)
Part Status
Obsolete
Pretravel
0.134" (3.4mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.050" (1.3mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.024" (0.6mm)
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
48 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C