ZM50E10L01
DigiKey Part Number
ZM50E10L01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZM50E10L01
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Solder Lug
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
20gf
Series
Release Force
4.000gf
Packaging
Bulk
Pretravel
0.188" (4.8mm)
Part Status
Active
Differential Travel
0.075" (1.9mm)
Circuit
SPDT
Overtravel
0.039" (1.0mm)
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
5A (AC)
Electrical Life
6,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C