TBFLPNS015PGUCV
DigiKey Part Number
480-6695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBFLPNS015PGUCV
Description
SENSOR 15PSIG .02625V 6SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Vented Gauge 26.25mV (5V) 6-SMD Module
Category
Voltage - Supply
1.5V ~ 12V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Port Style
No Port
Series
Features
Temperature Compensated
Packaging
Bulk
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Part Status
Active
Maximum Pressure
60PSI (413.69kPa)
Applications
Board Mount
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Pressure Type
Vented Gauge
Mounting Type
Surface Mount
Operating Pressure
15PSI (103.42kPa)
Package / Case
6-SMD Module
Output Type
Analog Voltage
Supplier Device Package
6-SMD
Output
26.25mV (5V)
Base Product Number
Accuracy
±0.5%