CSNV500M-356M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 480-CSNV500M-356M-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSNV500M-356M |
Description | CURRENT SENSOR HE/CL 500A |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 500A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSNV500M-356M Models |
Category | Frequency DC ~ 200kHz |
Mfr | Linearity ±0.1% |
Series | Accuracy ±0.5% |
Packaging Box | Voltage - Supply 7V ~ 18V |
Part Status Active | Response Time 200ns |
For Measuring AC/DC | Current - Supply (Max) 250mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |