78SF1A502 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 44
Datasheet
Image for 78SF1A502 is not available
78SF1A502
DigiKey Part Number
78SF1A502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78SF1A502
Description
POT 5K OHM 1W LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer 1.0 Turns 1W Solder Turret
Category
Taper
Linear
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Number of Gangs
1
Series
Adjustment Type
User Defined
Packaging
Bulk
Rotation
Continuous
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.625" (15.88mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.1248" (3.17mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Servo Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.900" Dia (22.86mm)