701-101BAB-B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 10
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C Radial
701-101BAB-B00
DigiKey Part Number
480-6665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
701-101BAB-B00
Description
SENSOR RTD 100OHM 0.12% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms RTD Platinum (Pt) ±0.12% 3850ppm/°C Radial
Operating Temperature
-70°C ~ 500°C
Manufacturer
Termination
PC Pins
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Bulk
Current
1 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Package / Case
Radial
Resistance Tolerance
±0.12%