C0402B105M016T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 47 485
Datasheet
Taiyo Yuden
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
C0402B105M016T
DigiKey Part Number
4587-C0402B105M016TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Manufacturer Product Number
C0402B105M016T
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.57mm)