XG1-130S-SV(05)
DigiKey Part Number
H122982TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XG1-130S-SV(05)
Description
CONN RCPT 130POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
130 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold-Palladium
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XG1-130S-SV(05) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold-Palladium
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
1.18µin (0.030µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm, 30mm, 32mm, 33mm, 38mm, 40mm, 41mm
Number of Positions
130
Height Above Board
0.234" (5.95mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)