TB4-16P-1F(800)
DigiKey Part Number
26-TB4-16P-1F(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB4-16P-1F(800)
Description
PLUG, 16 POS., 1.0MM PITCH, 1.0A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FPC Connector Plug 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.171" (4.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Plug
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm