RM15QRD-12S(76) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for RM15QRD-12S(76) is not available
RM15QRD-12S(76)
DigiKey Part Number
26-RM15QRD-12S(76)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM15QRD-12S(76)
Description
CONN RCPT
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Fastening Type
Push-Twist
Mfr
Orientation
Keyed
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
15
Voltage Rating
350VAC, 490VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C