RDBD-25SE1/M2.6(55)
DigiKey Part Number
H122874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDBD-25SE1/M2.6(55)
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDBD-25SE1/M2.6(55) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
350V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C