Image for PCN11-96S-2.54PFB-2(72) is not available
PCN11-96S-2.54PFB-2(72)
DigiKey Part Number
26-PCN11-96S-2.54PFB-2(72)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN11-96S-2.54PFB-2(72)
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Category
Number of Rows
3
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Press-Fit
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
96
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)