Image for PCN10C-50S-2.54DSA(52) is not available
PCN10C-50S-2.54DSA(52)
DigiKey Part Number
26-PCN10C-50S-2.54DSA(52)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10C-50S-2.54DSA(52)
Description
CONN DIN RCPT 50POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Style
B
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
50
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)