PCN10C-44S-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H11171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10C-44S-2.54DS(72)
Description
CONN DIN RCPT 44POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10C-44S-2.54DS(72) Models
Category
Style
B
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
44
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.100" (2.54mm)