MDF7C-14P-2.54DSA(55) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for MDF7C-14P-2.54DSA(55) is not available
MDF7C-14P-2.54DSA(55)
DigiKey Part Number
MDF7C-14P-2.54DSA(55)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7C-14P-2.54DSA(55)
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF7C-14P-2.54DSA(55) Models
Category
Length - Post (Mating)
0.118" (3.000mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Length - Stack Height
0.728" (18.500mm)
Series
Length - Tail
0.138" (3.500mm)
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Termination
Solder
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
39.4µin (1.00µm)
Number of Rows
1
Color
Black, Gray
Length - Overall Pin
0.984" (25.000mm)