MDF7-11S-2.54DSA(56)
MDF7-11S-2.54DSA(56)
MDF7-11S-2.54DSA(56)
DigiKey Part Number
H126271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-11S-2.54DSA(56)
Description
CONN RCPT 11POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF7-11S-2.54DSA(56) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bag
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC